Yapı Teknolojileri

Yapı eylemi insanlık faaliyetinin temel bileşenlerindendir. İnsanlar yüzyıllar boyunca kulübeden en modern gökdelenlere kadar sayısız yapılar yaratmışlardır.Gün geçtikçe yapı teknolojileri de değişime uğruyor.

3D Beton Baskı: Mısırlılar kireç ve alçıtaşı harçlarıyla taşı yapıştırdıklarından beri, beton dünyadaki en tercih edilen yapı malzemesi olmuştur. Artık 3D baskı teknolojisi karışık yapı formları üretmek için kullanılabiliyor. 3D bir beton blok üretimi birkaç saate kadar azalmış durumda.

Akıllı Karayolları: 2014 yılında, Akıllı Karayolları projesinin ilk kullanım alanları Hollanda’da açıldı. Trafik işaretleri özel, yeni bir ışık saçan boya ile üretilmiştir. Sadece araba için değil, aynı zamanda: Vincent van Gogh’dan esinlenerek karanlık taşlarla aydınlatılmış bir bisiklet yolu da vardır. Projenin gelecekteki hedefleri, sıcaklığa tepki verebilen ve sürücüler için hava durumu uyarıları verebilen yol boyası içermektedir.
Çevre Teknolojileri

Çevresel farkındalık bu zamana kadar inşaat sektöründe oldukça düşük bir noktadaydı. Bu sebeple çevremize ve doğamıza yeterli zararı verdik. Neyse ki artık yeni yapılar üretirken çevremizi de düşünmemiz gerektiği bilinci artmakta.

Kinetik Yollar: Bir çok organizasyon giderek daha fazla ekolojik farkındalık için güç yaratmanın yollarını araştırdı. Şimdi bir İtalyan şirketi olan Underground Power,fren yapan otomobillerin elektrik akımını üretmek için dağılmış kinetik enerjisini yakalayan bir yol geliştirdi. Bu cihazların ,tek bir yılda 19 ton yağa eşdeğer bir güç üretme potansiyeli var.

Güneş Yolları: Kinetik bilimler, yolları aktif olmayan yollardan enerji yaratan varlıklara dönüştürmek için araştırılan tek yol değildir. Scott ve Julie Brusaw, 2009 yılından beri yol kullanımı için yapısal olarak tasarlanmış bir güneş panel sistemi geliştirmektedir. Bu paneller sadece güneş ışığı altında elektrik üretmekle kalmaz aynı zamanda 125 tona kadar olan yükleri de idare edebilirler. Bu teknoloji sonunda Amerika’nın 31.250.86 mil karelik yol, park, yol, oyun alanları, bisiklet yolları ve kaldırımları dünyanın en büyük enerji ağına dönüştürebilir.